Iškilmingai paminėta Valstybės diena

Liepos 6-ąją Nemenčinės daugiafunkcinis kultūros centras, prisimindamas Lietuvos praeitį bei  ilgaamžes valstybingumo tradicijas, minėjo Lietuvos Valstybės dieną. Vykstant Nemenčinės daugiafunkcinio kultūros centro renovacijai, šiemet renginys buvo organizuojamas artimiausiai miesto esančiame Nemenčinės daugiafunkcinio kultūros centro Kabiškių skyriuje.

Šventinis renginys prasidėjo nuo iškilmingo vėliavos įnešimo į sausakimšą Kabiškių koncertų salę. Tradiciškai šią užduotį atliko Lietuvos kariuomenės Generolo A. Ramanausko kovinio rengimo centro kariai. Nuskambėjus paskutiniams Lietuvos himno akordams, prasidėjo šventinis koncertas.

Kaip žinia, liepos 6–oji – tai pat ir tautinio kostiumo diena. Nemenčinės daugiafunkcinis kultūros centras šiemet vykdo Lietuvos Kultūros Tarybos dalinai finansuojamą projektą „Tautinis kostiumas – mano regiono atspindys“. Tai respublikinis konkursas, skirtas vaikams ir jaunimui, kurio metu dalyviai turėjo savo rankomis papuošti lėlių porą savo regioną atspindinčiais tautiniais drabužiais. Konkurse dalyvavo vaikai iš visų Lietuvos etnografinių regionų. Visi dalyviai buvo pakviesti į šventinį koncertą, kurio metu ir apdovanoti nugalėtojai. Vaikų rankomis sukurtos tautinės lėlės Valstybės dieną tapo ypatingomis šventinio koncerto scenos dekoracijomis.

Įgyvendinant minėto projekto sumanymą, į koncertą buvo pakviesti meno kolektyvai iš Aukštaitijos, Dzūkijos, Suvalkijos, Mažosios Lietuvos ir Žemaitijos etnografinių regionų. Scenoje pasirodė pagyvenusių žmonių šokio kolektyvas „Trepsis“, vokalinis ansamblis „Gija“, etnografinis ansamblis „Samylų senolė“, kanklininkė Vaiva Tulabaitė, folklorinis ansamblis „Degulė“. Gausiai į koncertą susirinkę žiūrovai turėjo išskirtinę galimybę išgirsti folklorą, tarmišką kalbėjimą bei pamatyti visų Lietuvos etnografinių regionų tautinius drabužius vieno koncerto metu. Publikai geriau suprasti tai, ką mato scenoje, padėjo net iš Mažosios Lietuvos etnografinio regiono su šeima atvykusi mokytoja Ilona Tulabienė, kuri sudomino žiūrovus  vaizdingu pranešimu apie tautinio kostiumo istoriją, regionų drabužių išskirtinius bruožus, tautinio rūbo įtaką šiuolaikinei madai. Taip pat galima buvo pasigrožėti ponios Ilonos kurtų delmonų ir jos tautinių lėlių paroda.

Koncertui artėjant prie pabaigos, ir žiūrovai, ir iš visos Lietuvos į Vilnijos kraštą suvažiavę atlikėjai, rankose laikydami ąžuolo šakelę, kaip niekad vieningai traukė paskutinę koncerto dainą „Žemėj Lietuvos ąžuolai žaliuos…“. Ąžuolo šakelės vėliau buvo supintos į vienybės vainiką. Tai tarsi simbolis, rodantis, kad visi mes nors esame skirtingi, bet vieningi, o vienybėje – ypač stiprūs.

Pasibaigus meninei minėjimo daliai, visi susirinkę buvo pakviesti toliau kartu švęsti Valstybės dieną ir pasivaišinti prie lietuviškomis vaišėmis nukrauto stalo bei pažaisti tradicinių senovinių lietuvių žaidimų, drauge padainuoti, pabendrauti.

Artėjant 21 val. visi buvo raginami važiuoti prie Nemenčinės piliakalnio ir prisijungti prie akcijos „Tautiška giesmė aplink pasaulį“. Piliakalnio papėdėje uždegtas simbolis laužas, kuris netrukus visus pakvietė į Tautiškos giesmės giedojimą ir iškilmingą vėliavos pakėlimo ceremoniją. Liudydami savo meilę ir pagarbą tėvynei, ant saulėlydžio apšviesto Nemenčinės piliakalnio šimtai susirinkusiųjų vieningai kartu su viso pasaulio lietuviais giedojo Vinco Kudirkos sukurtą Tautišką giesmę.

Džiugu, jog Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, drauge su Nemenčinės ir apylinkių bendruomene šventė svečiai iš visų Lietuvos etnografinių regionų, Lietuvos kariuomenės generolo A. Ramanausko kovinio rengimo centro kariai vadovaujami vyr. srž. G. Masiulio, piliakalnio teritoriją renginiui paruošę Nemenčinės seniūnijos darbuotojai kartu su seniūne V. Stakauskaite, Nemenčinės daugiafunkcinio kultūros centro darbuotojai, svečiai iš kitų Lietuvos vietovių.

Respublikinio tautinių lėlių konkurso „Tautinis kostiumas – mano regiono atspindys“ lauretai:

Aukštaitija – Joriui Strupas ir Rustė Strupaitė;

Dzūkija – Anastasija Dunec;

Mažoji Lietuva – Vaiva Tulabaitė;

Suvalkija – Augustinas Gužys ir Kamilė Juodytė;

Žemaitija – Žaiginio P. Šivickio mokyklos – daugiafunkcio centro 8 klasės mokiniai.